Czy Twoje niemowlę ma prawidłowe napięcie mięśniowe?

Każdy mięsień nawet najbardziej rozluźniony w warunkach prawidłowych zachowuje pewien stały stopień napięcia, co nazywamy napięciem mięśniowym. Jego prawidłowy rozkład utrzymuje różne części ciała we właściwym wzajemnym stosunku i stanowi gotowość mięśni do pracy przeciwko sile grawitacji. Dzięki niemu możemy stabilnie utrzymać daną pozycję, z której jesteśmy w stanie zapoczątkować i wykonać czynny ruch. W przypadku niemowląt prawidłowe napięcie mięśniowe umożliwia harmonijny i płynny rozwój z różnorodnością prezentowanych umiejętności. Problem zaczyna się kiedy napięcie mięśniowe odbiega od normy i możemy zaobserwować objawy wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego. W obu przypadkach przebieg rozwoju niemowlęcia wygląda nieco inaczej niż u rówieśników i wymaga zastosowania odpowiednich czynności wspierających prawidłowy rozwój dziecka.

Nieprawidłowości w napięciu mięśniowym nie zawsze mają konkretną i jasną przyczynę. Mogą one być wynikiem niedojrzałego jeszcze układu nerwowego, który adaptuje się do zmienionych warunków środowiskowych po wyjściu z łona matki. Wpływ na napięcie mogą mieć również komplikacje podczas ciąży i porodu, które mogą skutkować niedotlenieniem mózgu z rozwinięciem mózgowego porażenia dziecięcego. Nieprawidłowe napięcie mięśniowe jest również objawem niektórych chorób nerwowo-mięśniowych takich jak: rdzeniowy zanik mięśni czy miopatie, a także chorób genetycznych w postaci zespołu Downa czy Pradera-Willego, występujących z osłabieniem siły mięśniowej. Jeśli zaobserwujemy niepokojące objawy mogące sugerować występowanie wzmożonego lub obniżonego napięcia mięśniowego należy udać się do specjalisty, min. fizjoterapeuty, neurologa, lekarza rehabilitacji, który poprzez wykonanie specyficznych testów i badań będzie w stanie określić przyczynę występowania nieprawidłowości.

Często obniżone lub wzmożone napięcie mięśniowe nie jest uwarunkowane żadną jednostką chorobową, a jedynie wrodzoną cechą osobniczą mieszczącą się w przedziale szeroko pojętej normy. W takiej sytuacji oczywiście większość dzieci sobie jakoś poradzi osiągając ostatecznie pozycję pionową i opanowując samodzielnie lokomocję dwunożną. Należy jednak zwrócić uwagę na to, że prawidłowe napięcie mięśniowe umożliwia osiąganie kolejnych etapów nie tylko o czasie, ale co jest równie ważne – w sposób właściwy. Dzieci, u których napięcie mięśniowe w osi głowa – tułów jest zaburzone, często w odmienny sposób wykonują różne czynności niż ich rówieśnicy lub starają się ich unikać. Kompensują sobie brak prawidłowej aktywności mięśniowej poprzez nieprawidłowe wzorce ruchowe, które umożliwiają im zmianę pozycji. Zaburza to harmonijny rozwój dziecka i powoduje, że uczy się ono i utrwala złe nawyki na bazie których kontynuuje dalszy rozwój. Dlatego istotne jest dość szybkie wyłapanie nieprawidłowości w prezentowanych przez dziecko umiejętnościach i dostosowanie planu działania indywidualnie do możliwości dziecka


admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *