Gimnastyka korekcyjna

Gimnastyka korekcyjna obejmuje ćwiczenia, które mają naprawić lub poprawić coś, co zostało mniej lub bardziej uszkodzone i gdzie wystąpiły zmiany funkcjonalne – w tym przypadku wady postawy ciała. Podstawowym celem zajęć gimnastyki korekcyjnej jest przeciwdziałanie powstawania i pogłębiania się już istniejących wad postawy u dzieci.

Realizowane jest to poprzez:

  • korekcję istniejących zaburzeń statyki ciała,

  • budowanie mocnego gorsetu mięśniowego.

Podchodząc indywidualnie do każdego pacjenta, należy dobierać zestaw ćwiczeń odpowiednio do zdiagnozowanych wad w oparciu o znajomość anatomii. Jedną z głównych zasad podczas doboru ćwiczeń w przypadku każdej wady postawy, jest zasada selektywnego obciążenia pracą właściwych mięśni. Wzmacniane są grupy mięśniowe osłabione, natomiast rozciągane przykurczone, tak by nie pogłębiać deformacji kostno-stawowych. Do treningu zwiększającego siłę mięśniową możemy wykorzystać dodatkowy sprzęt w postaci taśm treningowych czy ciężarków, które dają dodatkowy opór i wymuszają większą precyzję ruchu. W przypadku profilaktyki jak i zapobiegania pogłębiania się wad postawy, ważnym elementem są ćwiczenia ukierunkowane na budowanie gorsetu mięśniowego – mięśni głębokich odpowiadających za stabilizację kręgosłupa i prawidłową postawę ciała.

Korekcję zaczynamy od ćwiczeń izolowanych w pozycjach niższych, ukierunkowanych na pracę odcinkową, z czasem przechodząc do pozycji wyższych, które angażują wiele partii mięśniowych naraz. Kierujemy się zasadą stopniowania trudności tak, aby nie zrazić ćwiczącego wymagającymi ćwiczeniami od początku zajęć.


admin

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *