Kinesiology Taping to metoda, która pozwala na osiąganie doskonałych rezultatów terapeutycznych przez działanie sensoryczne plastra kinesiology tape/k-active tape.
W tej metodzie wykorzystuje się plastry (ang. tape), które posiadają parametry podobne do właściwości skóry pod względem grubości, ciężaru i rozciągliwości (130-140%). Plaster charakteryzuje się wodoodpornością i dobrą przepuszczalnością powietrza, zatem może być noszony nawet do 2 tygodni. Warstwę klejącą plastra stanowi akryl, co minimalizuje możliwość wystąpienia podrażnienia i uczulenia skóry.
Istotą każdej metody terapeutycznej jest oddziaływanie na organizm różnymi czynnikami mechanicznymi i fizykalnymi w celu wywołania pożądanych zmian. W Kinesiology Taping jest to możliwe dzięki zjawisku samoleczenia organizmu, częściej określanym jako kompensacja, która prawidłowo kierowana prowadzi do przywrócenia i zachowania prawidłowej funkcji.
Aplikacje plastra nie mają charakteru korekcji mechanicznej, lecz działają sensoryczne poprawiając funkcjonowanie lokalne lub wpływają na dysfunkcje.
Kinesiology Taping to terapia łącząca elementy medycyny europejskiej i dalekowschodniej, gdzie nie leczy się choroby (objawów), ale pacjenta.
W terapii wykorzystujemy plaster k-active tape o parametrach zbliżonych do właściwości ludzkiej skóry. Nazwa Kinesiology taping (gr. kinein – poruszać się i logos – uczyć się) – nauka o ruchu, a więc poprzez aplikację plastra dajemy możliwość przywrócenia funkcji.
Każda aplikacja jest poprzedzona badaniem oraz oceną układu mięśniowo-powięziowego. Kinesiology taping jest najbardziej rozwiniętą i stale dynamicznie się rozwijającą odmianą terapii z użyciem plastra, bazującą na ostatnich osiągnięciach wiedzy medycznej z obszaru terapii mięśniowo-powięziowej.
Kinesiology taping:
-
jest dobrze akceptowany przez dzieci,
-
działa zgodnie z funkcjonowaniem organizmu przez 24 godziny na dobę, a nie tylko podczas sesji terapeutycznej,
-
efekt poprawy jest zauważalny bezpośrednio po aplikacji i utrzymuje się po jej usunięciu,
-
nie wyklucza stosowania innych form terapii.
W rehabilitacji dzieci plastrowanie wykorzystywane jest do:
-
normalizacji napięcia mięśniowego (spastycznego, wiotkiego),
-
korekty nieprawidłowo ustawionych elementów narządu ruchu, w wadach stóp, kolan, kręgosłupa),
-
uśmierzenia bólu – poprawy priopriocepcji (tzw. czucia głębokiego),
-
poprawy mikrokrążenia,
-
wspomagania pracy mięśni.