Zabiegi terapii manualnej mogą znacząco wspomóc rehabilitację dzieci. Jest to terapia holistyczna, której celem jest harmonijne funkcjonowanie całego organizmu. Założeniem terapii manualnej jest postrzeganie człowieka jako całości.
Stosowanie terapii manualnej u dzieci jest całkowicie bezbolesne, a dzięki odpowiednim pozycjom ułożeniowym dziecka i technice osiąga się zamierzony efekt leczniczy. W zabiegach stosuje się bezpieczne i niezwykle skuteczne techniki ręczne oraz odruchowe. Polegają one na mobilizacjach, manipulacjach na stawach kręgosłupa i kończyn, a także na oddziaływaniu na tkanki miękkie (mięśnie, powięzi, więzadła, ścięgna), a za ich pośrednictwem na układ nerwowy. Terapeuta przeprowadza wywiad dotyczący stanu zdrowia dziecka, następnie wykonuje się badanie przedmiotowe, po którym stawia diagnozę i przechodzi do leczenia.
„Odblokowanie” stawów ma bardzo duże znaczenie dla przepływu impulsów nerwowych z centralnego układu nerwowego do obwodowego. Prawidłowe ,,ustawienie” mięśni oraz stawów wspomaga i leczy dysfunkcję chorego dziecka. Rodzic otrzymuje szereg informacji dotyczących czynności życia codziennego np. sposób spania, siedzenia, uczenia itp. oraz zestawy ćwiczeń do wykonywania w domu (tzw. autoterapia, która jest bardzo istotnym elementem powrotu do zdrowia). Jest to doskonałe uzupełnienie każdej rehabilitacji dziecka.
Wskazania do terapii manualnej:
-
wady postawy,
-
skolioza,
-
wady stóp,
-
zaburzenia napięcia mięśniowego pochodzenia neurologicznego,
-
stany po urazach i wypadkach komunikacyjnych,
-
stany bólowe pleców i kończyn,
-
kręcz szyi,
-
stany po uszkodzeniu splotu barkowego,
-
przykurcze mięśniowe.