Autyzm to złożone zaburzenie układu nerwowego, które objawia się w każdej strefie życia osoby chorującej, od komunikowania emocji i uczuć, przez budowanie relacji z innymi, do braku integracji uczuć zmysłowych.
Pierwsze objawy autyzmu najczęściej są obserwowane przez rodziców bardzo późno gdyż dopiero przed 3 rokiem życia dziecka. W Polsce diagnoza tego zaburzenia jest długotrwała i często wiąże się z wizytami u wielu lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów. Warto wiedzieć, jakie są oznaki autyzmu, aby móc szybciej zareagować i szybciej pomóc dziecku, tym bardziej, że istnieje zespół objawów, które można zaobserwować już przed pierwszym rokiem życia. Jest to, między innymi:
Przed 6 miesiącem życia możemy zaobserwować:
- Zaburzony kontakt wzrokowy. Dziecko może nawet patrzeć „w kierunku” oczu, ale jest to spojrzenie bez wyrazu, wydaje się, jakby patrzyło na wskroś. Wynika to z braku umiejętności odczytywania i przetwarzania informacji przekazywanych przez oczy.
- Brak zainteresowania i ignorowanie ludzi. Dziecko rozwijające się prawidłowo zwraca dużą uwagę na inne osoby, zwłaszcza na matkę, u dzieci z autyzmem nie występują takie zachowania. Wiąże się to z upośledzoną zdolnością do wychwytywania sygnałów o znaczeniu społecznym lub nadawania im znaczenia.
- Ubogi repertuar zachowań interpersonalnych. Dziecko mało lub wcale się nie uśmiecha, prawie lub wcale nie jest „zaczepne”, zainteresowane kontaktem z drugą osobą. Wynika to z braku umiejętności dostosowania aktywności własnej dziecka do zachowań drugiej strony.
- Brak uśmiechu, niedostosowanie mimiki do sytuacji. Naturalnym jest, że dziecko od 3 miesiąca życia uśmiecha się na widok uśmiechniętego rodzica, dzieci również szybciej zauważają uśmiechnięte twarze niż o ponurym wyrazie. Niemowlęta dotknięte autyzmem nie uśmiechają się, gdy widzą uśmiech, nie śmieją się łaskotane. Często też płaczą bez wyraźnego powodu lub zachowują się bezemocjonalnie, kiedy myślimy, że np. coś powinno je boleć. Wynika to z nierozpoznawania i nieumiejętności do odczytywania emocji oraz braku umiejętności połączenia stanu emocjonalnego z reakcjami organizmu (smutek = płacz, szczęście = uśmiech).
- Zubożona reakcja antycypacyjna. Autystyczne niemowlęta często mało płaczą, są ogólnie nie bardzo głośne, nie dają znać, że coś im się nie podoba. Nie potrafią połączyć świata zewnętrznego z wewnętrznym, nie potrafią zwerbalizować swoich emocji. Dodatkowo nie potrafią przewidywać zachowań innych osób, co też jest powodem dla którego nie okazują swojego niezadowolenia.
1 KOMENTARZ
[…] dziecku, tym bardziej, że istnieje zespół objawów, które można zaobserwować już przed 6 miesiącem i 1 rokiem […]