
Większość zaburzeń rozwojowych stawów biodrowych powstaje jeszcze w łonie matki, jednak pewien odsetek nieprawidłowości może rozwinąć się po narodzinach. Dlatego ważna jest profilaktyka i odpowiednia pielęgnacja niemowlęcia, która skutecznie może temu zapobiec i wpłynąć na prawidłowe dojrzewanie struktur stawowych.
Na początku rozwoju nóżki dziecka fizjologicznie ułożone są w pozycji zgięcia i odwiedzenia, z czasem dochodząc do pełnego wyprostu bioder. Dlatego wszelkie czynności związane ze zmianą pieluchy, ubieraniem śpioszków czy zmiany pozycji powinny odbywać się w naturalnej dla nich pozycji. Uzyskamy to poprzez chwyt krzesełkowy z objęciem blisko stawów biodrowych, czyli ustawieniu ich w zgięciu powyżej 90 stopni i odwiedzeniu. Unoszenie pupy dziecka na wyprostowanych nogach z chwytem za stopy powoduje niewłaściwe obciążanie stawów biodrowych i kręgosłupa.
W swoich działaniach pielęgnacyjnych należy zapewnić dziecku możliwość swobodnych ruchów nóżkami wtedy, kiedy tylko ma na to ochotę. W tym celu zalecane jest stosowanie luźnych śpioszków i ubranek, które nie będą krępowały aktywności dziecka. Nie należy wkładać niemowląt w ciasne krępujące ruchy ubrania, beciki i śpiworki „Szerokie pieluchowanie” może i powoduje poprawne ustawienie stawów biodrowych, ale znacznie ogranicza możliwość ruchu. Nie ma uzasadnienia stosowania tego typu zabiegów w profilaktyce dysplazji, jeśli biodra dziecka są zdrowe.