Pielęgnacją możemy nazwać wszelkiego rodzaju czynności dnia codziennego związane z opieką nad niemowlęciem takich jak podnoszenie, noszenie, ubieranie, zmianę pieluszki, kąpiel czy pozycje ułożeniowe.
Są to sytuacje, z którymi rodzic musi się zmierzyć wielokrotnie w ciągu dnia, dlatego warto zadbać o poprawną technikę ich wykonywania tak, aby zarówno dla rodzica jak i dziecka wiązało się to z przyjemnością, a nie przymusem. Dostarczenie pozytywnych doświadczeń czuciowo-ruchowych stanowi bazę dla prawidłowego rozwoju motorycznego i emocjonalnego niemowlęcia.
Odpowiednio stosowana pielęgnacja zapewnia:
- profilaktykę opóźnienia psychoruchowego lub skuteczne zmniejszenie stopnia jego nasilenia,
- prawidłowy rozkład napięcia mięśniowego przeciwdziałając wystąpieniu asymetrii ułożeniowej i ruchowej,
- profilaktykę zwichnięcia stawów biodrowych,
- poczucie komfortu i bezpieczeństwa oraz budowanie pozytywnych relacji z otoczeniem,
- utrwalenie doświadczeń czuciowo-ruchowych z sesji terapeutycznych.
Podczas wykonywania czynności pielęgnacyjnych należy zwrócić szczególną uwagę na pewne zasady:
- główka niemowlęcia ze względu na swoje rozmiary i brak odpowiedniej stabilizacji, opada z siłą grawitacji. Podczas zmian pozycji należy ją asekurować i podtrzymywać w taki sposób, aby była najwyższym punktem ciała i stanowiła przedłużenie osi tułowia,
- wszystkie czynności wykonujemy naprzemiennie, szczególnie odnosi się to do noszenia i karmienia. Trzymanie niemowlęcia zarówno na prawej jak i lewej ręce oraz układanie w pozycjach dających bodźce na każdą ze stron ciała pozytywnie wpływa na kształtujący się wzorzec postawy dziecka,
- ruchy naszych rąk powinny być spokojne i płynne. Dzięki temu damy maleństwu poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiednią ilość czasu na przystosowanie się do nowej sytuacji i zaoszczędzimy niepotrzebnego stresu.