Jak zaobserwować wczesne objawy autyzmu u swojego niemowlęcia? Możesz je zauważyć już przed 1 rokiem życia dziecka. Autyzm to złożone zaburzenie układu nerwowego, które objawia się w każdej strefie życia osoby chorującej, od komunikowania emocji i uczuć, przez budowanie relacji z innymi, do braku integracji uczuć zmysłowych.
Pierwsze objawy autyzmu najczęściej są obserwowane przez rodziców bardzo późno gdyż dopiero przed 3 rokiem życia dziecka. W Polsce diagnoza tego zaburzenia jest długotrwała i często wiąże się z wizytami u wielu lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów, pedagogów, logopedów. Warto wiedzieć, jakie są oznaki autyzmu, aby móc szybciej zareagować i szybciej pomóc dziecku, tym bardziej, że istnieje zespół objawów, które można zaobserwować już przed 6 miesiącem i 1 rokiem życia.
Przed 1 rokiem życia możemy zaobserwować wczesne trudności w rozwoju dzieci:
- Brak odpowiedzi na komunikaty kierowane do dziecka przez rodzica. Podobnie jak przy braku kontaktu wzrokowego, dziecko ignoruje to co się do niego mówi, jak się do niego zwraca, niezależnie od intonacji czy głośności. Wiąże się to z ograniczoną możliwością odbioru sygnałów społecznych.
- Brak gaworzenia. Zdrowe dziecko naturalnie chce się odzywać, chce być zauważone przez rodziców czy opiekunów, chce komunikować swój stan. Dziecko z autyzmem nie rozumie, w jaki sposób „działa” porozumiewanie się. Dodatkowo nie potrafi nadać znaczenia temu, gdy ktoś odzywa się do niego, toteż nie ma potrzeby samemu się odzywać.
- Brak wskazywania. Dziecko chorujące na zaburzenie ze spektrum autyzmu nie pokaże, czego chce, co ma mu podać opiekun, co mu się nie podoba. Nie potrafi także wskazać na rzecz, którą przed chwilą ktoś wskazywał lub pokazać na rzecz o której się mówi. Nie pokaże, że jest głodne lub przeszkadza mu czapeczka. Wiąże się to z brakiem umiejętności rozumienia tego, że w otoczeniu przebywają też inne osoby, takie dzieci nie potrafią także zwrócić na siebie uwagi innych osób.
- Brak reakcji na własne imię. Jest to jedno z bardzo prostych badań przesiewiowych, bowiem w okolicach 1 roku życia i wcześniej dzieci bez zaburzeń ze spektrum autyzmu i innych zaburzeń, np. opóźnieniem rozwoju wyraźnie reagują po usłyszeniu swojego imienia. Wynika to z braku umiejętności do zdolności odczytywania sygnałów społecznych oraz niskiej świadomości funkcji, jaką się pełni w systemie społecznym.
Są to najpopularniejsze i najłatwiejsze do zaobserwowania objawy autyzmu u niemowląt do pierwszego roku życia. Co ważne, u żadnego z dziecka nie będą występowały wszystkie te objawy. Część objawów jest bardziej charakterystyczna, część mniej. Niektóre jest łatwiej zauważyć, niektóre są bardziej ukryte i wymagają długotrwałej obserwacji oraz konsultacji u terapeuty integracji sensorycznej. Najważniejsze jest zrozumienie, że nie wszystkie te objawy muszą wskazywać na autyzm, gdy jednak zaobserwujemy któryś z objawów, dobrze jest skonsultować się ze specjalistą, który podpowie jak minimalizować takie zaburzenia.