Masaż Shantala jest szczególną formą dotyku, która poprzez bliski kontakt buduje więź między dzieckiem, a jego rodzicem i sprawia, że codzienna pielęgnacja staje się czymś przyjemnym dla obojga stron.
Dzięki regularnemu masowaniu swoich pociech rodzice uczą się mowy ciała swojego dziecka i potrafią lepiej odczytywać potrzeby swojego maleństwa. Zwiększa się zatem ich poczucie sprawczości i wiara we własne umiejętność co może szczególnie pozytywnie wpływać na łagodzenie objawów depresji poporodowej u młodych mam.
Jest to jeden z najbardziej popularnych masaży niemowląt, który został rozpowszechniony w Europie dzięki francuskiemu położnikowi Frederique Leboyer. Podczas swoich podróży do Indii meżczyzna z zaciekawieniem obserwował kobietę masującą swoje dziecko, od której imienia wywodzi się nazwa masażu.
Korzyści dla niemowlęcia płynące z systematycznego praktykowania masażu:
- Stymulowanie prawidłowego rozwoju psychofizycznego
- Profilaktyka asymetrii ułożeniowych
- Harmonizowanie pracy układu nerwowego
- Wyciszenie, uspokojenie, regulacja niespokojnego snu
- Reedukacja kolek, zaparć, usprawnienie perystaltyki jelit
- Zwiększenie odporności
- Wspomaga rehabilitację dzieci
Program szkolenia rodziców z Masażu Shantala polega na:
- Na każdych zajęciach rodzice uczą się jak masować poszczególne części ciała swojej pociechy, a jednocześnie powtarzany jest materiał z poprzednich zajęć.
- Dzięki temu rodzice jak i instruktor mają pewność, że wszystkie ruchy wykonywane są poprawie i z korzyścią dla rozwoju psychomotorycznego swoich dzieci.
- Praktykę masażu można zacząć od pierwszych dni życia niemowlęcia, a naukę jeszcze przed narodzinami na specjalnie przygotowanej do tego lalce.
- Nauka tej starożytnej techniki obejmuje cztery lub pięć spotkań na których omawiane są teoretyczne jak i praktyczne aspekty wykonywania masażu.
Pierwsze efekty masażu mogą być widoczne już po pierwszym spotkaniu!!!