Przedstawiony poniżej rozwój niemowlęcia w pigułce jest zarysem powiązań jakie występują w kolejnych etapach rozwoju. Pozwoli to wyłapać nieprawidłowości, które zwykle widoczne są dużo wcześniej i mogą sygnalizować możliwość wystąpienia trudności na dalszych etapach rozwoju niemowlęcia.
1 miesiąc życia:
Pierwszy miesiąc życia dziecka to okres dostosowywania się do zmiany środowiskowych po wyjściu z brzuszka mamy. Działająca na nie siła grawitacji sprawia, że maleństwo jest niemalże przyklejone do podłoża na którym się znajduje. Rączki i nóżki są odwiedzione, a główka ze względu na swój podłużny kształt spoczywa na jednym lub drugim boku. W tym okresie dominują przesadne, nieskoordynowane ruchy kończyn, zdające się nie mieć konkretnego celu. Z dnia na dzień motoryka noworodka staje się bardziej świadoma i lepiej pokonuje on opór jaki stawia przed nim grawitacja.
3 miesiąc życia:
W okolicy 3 miesiąca maluch umie doprowadzić swoje rączki z odwiedzenia do środka ciała i zaczyna wkładać obie piąstki do buzi. Z czasem wyciąga je coraz wyżej i ogląda trzymaną przez nie zabawkę. Jednocześnie dźwiga nóżki coraz wyżej do góry i poznaje schemat swojego ciała dotykając ud i kolan.
5 miesiąc życia:
W wieku 5 miesięcy uniesienie miednicy do góry powoduje, że maluch jest w stanie sięgnąć po swoje stopy i włożyć je do buzi, wzmacniając przy tym mocno mięśnie brzuszka. Jednocześnie wysokie uniesienie nóg powoduje, że ciężar ciała dziecka leci na bok i maluch doświadczając przetoczenia, uczy się jak samodzielnie zmienić pozycję z leżenia na plecach, do tej na brzuszku.
6 miesiąc życia:
Zaczyna coraz dłużej wytrzymywać podpierając się na przedramionach i samodzielnie sięga po zabawki znajdujące się przed nim. Chęć zobaczenia przedmiotów znajdujących się nieco wyżej sprawia, że coraz częściej podpiera się na prostych łokciach, dźwigając głowę jeszcze wyżej. Maluch ma coraz lepszą kontrolę nad swoim ciałem, ochoczo się obraca, skręca wokół własnej osi przenosząc ciężar ciała swobodnie raz na jedną, raz na drugą stronę.
8 miesiąc życia:
Kiedy rączki są gotowe na przejęcie ciężaru ciała maluch przybiera pozycję czworaczą i około 8 miesiąca życia jest nie do zatrzymania podczas czworakowania. Jedynie ciekawa zabawka sprawia, że przechodzi do pozycji siedzącej, lecz po chwili dalej rusza w świat. Eksploruje każdy zakątek w mieszkaniu, a zabawki znajdujące się wyżej na meblach zachęcają do stopniowego podciągania się do pozycji stojącej. Bawi się przenoszeniem ciężaru na wyprostowanych nóżkach i powoli przesuwa się wokół miękkich puf.
12 miesiąc życia:
Dopiero kiedy jego mięśnie są na to gotowe, a postawa dość stabilna, puszcza się wykonując pierwsze kroczki w przód. Około 12 miesiąca życia maluszek osiąga najwyższą funkcję jaką jest lokomocja dwunożna. Nie wszystkie dzieci chodzą w wieku 12 miesięcy ponieważ każdy maluch ma swoje niepowtarzalne tempo rozwoju zakodowane genetycznie, a normy czasowe dla poszczególnych umiejętności są dość szerokie.
Ważne jest aby obserwować rozwój swojej pociechy i każdą rzecz która zaniepokoi rodziców konsultować z fizjoterapeutą, który oceni niemowlę pod kątem motorycznym.