Jak zauważyć dysplazję stawów biodrowych u swojego dziecka?

Dysplazja stawów biodrowych

Rozwojowa dysplazja stawu biodrowego to grupa wrodzonych nieprawidłowości w relacji między głową kości udowej, a panewką stawu biodrowego. Przyczyna rozwojowej dysplazji stawu biodrowego jest nieznana, lecz jej występowanie znacznie zwiększają pewne czynniki ryzyka, między innymi:

  • płeć żeńska,
  • ułożenie pośladkowe płodu w łonie matki,
  • dodatni wywiad rodzinny, w którym występowały zaburzenia rozwojowe stawów biodrowych lub wiotkość stawowa,
  • współistnienie innych wad rozwojowych,
  • masa urodzeniowa noworodka powyżej 4000 g,

Badanie stawów biodrowych:

Algorytm postępowania

Obecnie obowiązującym standardem we wczesnej diagnostyce dysplazji stawów biodrowych jest badanie kliniczne połączone z oceną ultrasonograficzną (USG). Na ich podstawie ustala się kryteria do podjęcia leczenia z równoczesną oceną jego postępu i skuteczności, modyfikuje się terapię i podejmuje decyzję o zakończeniu leczenia po uzyskaniu pełnej dojrzałości bioder.

Każdy noworodek zostaje poddany badaniu klinicznemu, które obejmuje wykonanie testów Ortolaniego i Barlova badających stabilność stawów biodrowych, ocenę fałdów udowych i pachwinowych oraz sprawdzenie długości kończyn z zakresem odwodzenia stawów biodrowych. Przy stwierdzeniu nieprawidłowości podczas takiego badania i występowaniu, chociaż jednego czynnika ryzyka, konieczne jest wykonywanie dodatkowo badania USG. Natomiast w przypadku, kiedy badanie kliniczne nie budzi żadnych wątpliwości i nie występują czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia dysplazji, badanie USG wykonywane jest około 6-12 tygodnia życia niemowlęcia.


limonkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *