Jak wpływać na postawę i napięcie mięśniowe wcześniaka?

Kiedy dziecko nazywamy wcześniakiem?

Wcześniaki to noworodki urodzone między 22 a 38 tygodniem ciąży. Dzieci urodzone przed terminem nie są do końca przygotowane do przyjścia na świat gdyż ich układy mięśniowy, nerwowy, krwionośny i oddechowy nie są w pełni rozwinięte.

Jakie są różnice między wcześniakiem, a dzieckiem urodzonym w terminie?

Noworodki donoszone fizjologicznie prezentują pozycje zgięciowe we wszystkich stawach kończyn co jest wynikiem naturalnego dojrzewania centralnego układu nerwowego w trakcie życia płodowego. Pełne napięcie mięśni zginaczy możliwe jest dzięki 40-tygodniowemu pobytowi maleństwa w łonie matki. Ciasna przestrzeń macicy dla rosnącego dziecka wywierając nacisk na płód może być przyczyną niewielkich przykurczy, które w trakcie rozwoju są niwelowane przez rozwój mięśni prostowników.

Napięcie mięśniowe wcześniaka oraz jego wzorce ruchu?

Wcześniaki po przyjściu na świat dają obraz dziecka z uogólnioną wiotkością i tendencją do ułożenia wyprostnego z szeroko odwiedzionymi kończynami. Brak przeważającej ilości pozycji zgięciowych wynika z braku doznań ciasnoty wewnątrzmacicznej w końcowych fazach ciąży. Działająca siła grawitacja dodatkowo utrudnia wykonywanie aktywności spontanicznej nastawionej na przeciwdziałanie grawitacji, co utrwala wyprostny wzorzec posturalny. Wraz z dojrzewaniem wcześniaka i jego ośrodkowego układu nerwowego rośnie również napięcie mięśni odpowiadających za ruchy zginania. Zwykle jednak nie osiągają one tej samej wartości jak u dzieci z donoszonej ciąży.

Jak możemy wspomóc napięcie mięśniowe wcześniaka?

Ważne jest aby podczas codziennej pielęgnacji dostosować się do potrzeb wcześniaka i zapewnić mu warunki dla prawidłowego rozwój. Warto zwrócić uwagę na stosowane chwyty i pozycje ułożeniowe podczas pielęgnacji tak małego ciałka w celu zapewnienia komfortu podczas jedzenia czy spania. Dzięki temu zapewnimy optymalne warunki dla harmonijnego rozwoju i pomożemy naszemu nowemu członkowi rodziny zaadaptować się w zmienionych warunkach środowiska po wyjściu z łona mamy. 


limonkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *