Pierwsza wizyta niemowlaka u fizjoterapeuty

Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty z dzieckiem może wiązać się ze stresem i lękiem zarówno ze strony rodzica, jak i małego dziecka. Oczywiście nie ma czego bać. Jak będzie wyglądała? Czy trzeba się na nią przygotować, co zabrać ze sobą? Czego możemy się na takiej wizycie spodziewać? Co się stanie, kiedy przekroczymy próg gabinetu?

Dziś postaramy się przybliżyć Wam najważniejsze informacje.

Wybierając się do nas na wizytę dobrze jest zabrać książeczkę zdrowia dziecka, a także całą jego dokumentację medyczną, to pomoże nam zapoznać się szczegółowo z kluczowymi informacjami odnośnie zdrowia Waszego malucha. Oprócz tego, w przypadku wizyty niemowlaków, warto jest wziąć jakąś pieluszkę dziecka/kocyk, na którym będzie można je położyć- Waszemu dziecku będzie znacznie przyjemniej w obcym miejscu, kiedy będą mu towarzyszyły znane z domu zapachy, a także przyjemne w dotyku materiały, dzięki temu maluch będzie spokojniejszy. W przypadku wizyty starszego dziecka, mile widziana będzie ulubiona zabawka dziecka, dzięki której będzie się czuło pewniej i bezpieczniej, dla nas jest to też dodatkowa rzecz, którą możemy zachęcać dziecko do współpracy i uczestnictwa w terapii, a także przełamywać bariery lęku.

Wizytę zawsze rozpoczynamy od zebrania szczegółowego wywiadu z rodzicami, zapytamy Was m.in. główną dolegliwość, niepokojące objawy, Wasze zmartwienia, przebieg ciąży i porodu, powikłania, konsultacje z lekarzami specjalistami, konsultacje z innymi specjalistami: neurologopeda, doradca laktacyjny, psycholog, osteopata, ewentualne inne wyniki badań, problemy w funkcjonowaniu dziecka m.in.ulewania, kolki, zaburzenia snu, problemy z zasypianiem i pielęgnacją dziecka. Wszystkie te rzeczy mogą mieć wpływa na stan zdrowia Waszego dziecka.

Kolejnym elementem naszej wizyty jest badanie fizjoterapeutyczne dziecka, na początku poprosimy Was o rozebranie malucha, a następnie będziemy je oceniać pod wieloma aspektami. Kluczowa dla nas będzie spontaniczna motoryka dziecka, obecność odruchów neurologicznych, obecność asymetrii lub nieprawidłowego napięcia mięśniowego. Na tej podstawie oszacujemy wiek rozwojowy dziecka, ocenimy nad czym warto pracować, zdiagnozujemy ewentualne nieprawidłowości, mocne i słabe strony dziecka, które umożliwią nam dopasowanie odpowiednich technik terapeutycznych.

Po części diagnostycznej i wspólnym ustaleniu z rodzicem celów naszej współpracy rozpoczynamy terapię z dzieckiem, w zależności od problemu. Pierwszym naszym celem będzie zmiana sposobu pielęgnacji dziecka przez rodziców aby była bardziej dopasowana do jego potrzeb. Baby handling oparty na metodzie NDT-Bobath sprzyja fizjologicznemu rozwojowi maluszka. Są to sposoby podnoszenia, odkładania, przewijania, ubierania oraz pozycje do noszenia.

Podczas ćwiczeń będziemy wzmacniać osłabione grupy mięśniowe, rozluźniać te nadmiernie napięte, wyrównywać asymetrię, budować prawidłowe wzorce ruchu, uczyć dzieci kolejnych etapów rozwojowych. Głównym narzędziem naszej pracy są nasze ręce, natomiast często wspomagamy się różnego rodzaju sprzętem terapeutycznym: dużymi i małymi piłkami gimnastycznymi, wałkami, klinami, masażerem wibracyjnym. Doskonałym przygotowaniem do ćwiczeń jest także platforma wibracyjna Galileo Med 35, którą nasi pacjenci bardzo lubią. Aby umilić dziecku trening w naszych gabinetach jest też dużo zabawek.

Na zakończenie pierwszej wizyty przedstawimy Wam zalecenia do domu czyli ćwiczenia, które należy systematycznie wykonywać z maluszkiem, odpowiemy na wszystkie nurtujące Was pytania.

Mamy nadzieję, że przedstawione tutaj wiadomości będą dla Was pomocne, ułatwią Wam przygotowanie do wizyty i przede wszystkim rozwieją wszelkie wątpliwości i strach. Serdecznie zapraszamy Was z maluszkami do naszych gabinetów, a jeśli macie jakieś pytania to do komentowania tego posta.


limonkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *