Jaka jest zatem rola rodziców i zadania w całym procesie terapeutycznym?
Kluczową rolę w fizjoterapii swojego dziecka odgrywają rodzice i praca z dzieckiem w domu, w końcu to tam spędzacie najwięcej wspólnego czasu. Najczęściej rehabilitacja odbywa się raz lub kilka razy w tygodniu i trwa 1 godzinę, jest to stosunkowo mało w porównaniu z tym, że cały pozostały czas dziecko spędza z rodzicem, bez fizjoterapeuty i to właśnie ten czas jest kluczowy dla prawidłowego rozwoju dziecka.
W jaki sposób rodzice mogą wspierać dziecko w całym procesie terapeutycznym?
- Prawidłowa pielęgnacja dziecka. Ma bardzo wiele zalet, przede wszystkim jest zgodna z fizjologią dziecka i dopasowana indywidualnie do jego potrzeb, wspiera jego rozwój, uczy prawidłowych wzorców ruchowych, zapewnia maluszkowi poczucie bezpieczeństwa i sprzyja poznawaniu schematu ciała. Te wszystkie aspekty przekładają się na to, jak Wasz maluch się rozwija. Prawidłowa pielęgnacja nie jest trudna, a ma ogromne przełożenie na zdrowie dziecka. Zawsze uczymy jej rodziców podczas pierwszych wizyt.
- Regularne ćwiczenia z dzieckiem w domu. Kilka godzin tygodniowo w gabinecie to zdecydowanie za mało, po każdej wizycie rodzice dostają „pracę domową”, którą należy odrobić razem z dzieckiem w domu. Sumienne, codzienne ćwiczenia umożliwiają wzmocnienie siły mięśniowej, zmianę nieprawidłowych wzorców ruchowych i pozbycie się wszystkich innych uciążliwych dolegliwości. Systematycznie pracując z maluszkiem budujecie lepszą więź z dzieckiem. Pamiętajcie aby była to dla Was zawsze wspólna zabawa i miło spęczony czas.
- Zwracanie uwagi na postawę dziecka i wzorce ruchowe w trakcie aktywności spontanicznej Jeśli dziecko np. często siada w literkę W, należy pilnować je w trakcie zabawy i poprawiać siad, to samo dotyczy pozostałych wzorców ruchowych, z którymi dziecko ma problem, tylko w ten sposób jesteśmy w stanie wyzbyć się nieprawidłowości i zastąpić je fizjologicznymi wzorcami ruchu
- Pozytywne motywowanie dziecka- jest to punkt dotyczący zwłaszcza rodziców dzieci starszych, starajmy się utrzymywać wokół fizjoterapii przyjazną atmosferę, ćwiczenia traktujmy jak wspólną zabawę z dzieckiem, unikajmy krzyku, straszenia dzieci konsekwencjami braku rehabilitacji, starajmy się je pozytywnie wzmacniać, zachęcać do ćwiczeń, uświadamiać dlaczego to jest ważne, pamiętajmy też, że przykład idzie z góry, może warto zrobić mały trening razem z dzieckiem?
- Regularne odwiedzanie fizjoterapeuty- w zależności od złożoności problemu, podejmujemy decyzję jak często należy przychodzić na wizyty, na nich monitorujemy postępy dziecka, wprowadzamy modyfikacje w terapii, a także stosujemy specjalistyczne techniki i metody pracy, wskazujemy kierunki i dajemy instrukcje do domu. Wykorzystujcie ją dobrze! Powodzenia i do zobaczenia w Limonkowie!