Twoje dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe? To częsty problem u niemowląt.

Jak rozpoznać obniżone napięcie mięśniowe u swojego dziecka? Dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym nie mają dostatecznej siły, aby przeciwstawić się działającej sile grawitacji. Ogranicza to znacznie ich aktywność i sprawia, że niechętnie zmieniają pozycje. Są to dzieci raczej spokojne, które mało płaczą i lubią przebywać na miękkim podłożu. 

Twoje dziecko ma obniżone napięcie mięśniowe przygotuj się na możliwe opóźnienie psychomotoryczne:

Zwykle u takich dzieci występują opóźnienia psychoruchowe, ponieważ do większość umiejętność dochodzą wolniej niż rówieśnicy. To często sprawia, że rodzice chcąc przyspieszyć rozwój dziecka sadzają je i tak posadzone dzieci zwyczajnie siedzą, sięgając jedynie po zabawkę, która znajduje się tuż przed nimi. Posadzony maluch ze względu na słabą stabilizację mięśni tułowia garbi się i ustawia asymetrycznie. Zwiększona zostaje płaszczyzna podparcia przez szerokie rozłożenie nóg lub ustawienie ich w charakterystyczną literę W, dzięki czemu niemowlę czuje się bardziej stabilnie. Nie potrafią jednak samodzielnie dokonać transferu do innych pozycji.

Co preferują dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym:

Uwielbiają, gdy nosi się je na rękach, ponieważ mogą z wyższej pozycji obserwować świat i nie wymaga to od nich zbyt dużego wysiłku. Przy próbie podciągnięcia do siadu główka zwykle nie podąża za ciałem zostając odchylona z tyłu. Dzieci z obniżonym napięciem mięśniowym leżąc na brzuszku szybko się męczą i nie potrafią zbyt długo wytrzymać w tej pozycji.  Preferują leżenie na plecach w ułożeniu przypominającym rozpłaszczoną żabkę z szeroko odwiedzionymi kończynami. Przez słabą aktywność mięśni brzucha niemowlęta te rzadko unoszą do góry miednicę, niechętnie też dźwigają nóżki do góry. To z kolei powoduje ograniczoną możliwość badania rączkami i oczami własnego ciała z poznawaniem kolan czy stóp, hamując rozwój świadomości własnego ciała.

Jakie etapy rozwoju psychomotorycznego może ominąć dziecko z obniżonym napięciem mięśniowym:

Niemowlęta zęsto starają się pomijać etap czworakowania, które wymaga od nich zbyt dużego wysiłku i kombinują przez wykorzystanie nieprawidłowych wzorców, aby szybko stanąć na dwie nogi. Dzieci, które już się spionizują i stawiają pierwsze kroki, poruszają się na szerokiej płaszczyźnie podparcia z koślawością stóp, kolan i wypchniętym brzuszkiem do przodu. W wieku szkolnym szybciej się meczą niż ich rówieśnicy i są mniej sprawne fizycznie.

Jak rodzice w prosty sposób mogą rozpoznać zaburzenie napięcia mięśni u Swojego dziecka?

Obniżone napięcie mięśniowe nie pozostaje również bez wpływu na funkcjonowanie aparatu oralno-facialnego. U niemowląt można zaobserwować często otwartą buzię i nadmiar produkowanej śliny. Widoczne jest również opóźnienie w rozwoju mowy i problem z artykułowaniem wyrazów w wieku późniejszym wymagające wsparcia logopedy lub neurologopedy. Dlatego warto już w pierwszym roku życia wprowadzić techniki normalizujące obniżone napięcie mięśni, które pokaże rodzicom fizjoterapeuta dziecięcy.


limonkowo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *