Problemy po urodzeniu
Skóra noworodka urodzonego zwłaszcza przed 34 tygodniem ciąży nie jest w pełni rozwinięta i nie spełnia całkowicie swojej funkcji termoregulacyjnej i ochronnej. Po urodzeniu skóra wcześniaka zwykle po upływie 2-4 tygodni swoją budową przypomina skórę donoszonego niemowlęcia. W przypadku skrajnych wcześniaków może to potrwać nieco dłużej.
Zaburzona funkcja ochronna
Mimo, że keratynizacja naskórka trwa do ok. 26 tygodnia ciąży to dopiero w końcowych jej fazach ulega pogrubieniu. Ze względu na niedojrzałość naskórka wcześniaki narażone są na szybszą utratę wody co sprawia, że warstwa zewnętrzna staje się sucha, a mniejsza zawartość cynku może dodatkowo zwiększać ryzyko pęknięć i otarć. Zaburzenie ciągłości skóry wiąże się z kolei z ograniczoną ochroną przed wnikaniem drobnoustrojów i substancji chemicznych.
Aby zapobiegać powikłaniom, które mogą nastąpić należy z ostrożnością używać wszelkich kosmetyków czy środków chemicznych znajdujących się w pobliżu dziecka.
Codzienna pielęgnacja i profilaktyka
Podczas codziennej pielęgnacji należy zadbać o jej natłuszczanie i utrzymanie odpowiedniego poziomu nawilżenia. Świetnie sprawdzą się w tym przypadku olejki lub kremy natłuszczające pozbawione parafiny, ogrzane uprzednio poprzez pocieranie ich w dłoniach. Zwiększone parowanie wody, ze względu na cienką warstwę naskórka, naraża wcześniaki także na wychłodzenie. Wiąże się to również ze stosunkowo cienką warstwą podskórnej tkanki tłuszczowej stanowiącej izolację. Z tego powodu zalecane jest, aby wcześniaki przebywały w pomieszczeniach, w których panuje względnie ciepła temperatura otoczenia i odpowiednia wilgotność.
Podczas codziennych czynności takich jak zmiana pampersa czy ubieranie, warto ogrzać uprzednio nasze dłonie by nie wywoływać dodatkowego szoku termicznego. Ubranka wykonane z naturalnych włókien nie będą zaburzały naturalnych procesów termoregulacji i nie będą przyczyną przegrzania tak małego ciałka.