Metoda ta opracowana przez niemiecką terapeutkę Barbarę Zukunft Huber charakteryzuje się spojrzeniem na stopy dziecka z punktu widzenia neurofizjologii, czyli prawidłowego rozwoju motorycznego stopy w pierwszym roku życia dziecka.
Zawiera w sobie elementy terapii manualnej, wykorzystanie globalnych wzorców ruchowych a także stosowanie bandaży. Terapia w pierwszej kolejności zakłada badanie zakresów ruchu przez odpowiednie chwyty terapeutyczne, następnie rozciąganie przykurczonych struktur a na koniec utrwalenie efektu terapeutycznego poprzez specjalnie dobrany sposób bandażowania stóp, elastycznym bandażem, który nie przeszkadza w funkcjonowaniu w życiu codziennym.
W metodzie tej ważna jest współpraca rodzic-terapeuta, gdyż to rodzice w głównej mierze są odpowiedzialni za proces terapeutyczny. Zazwyczaj rodzic ma zadane 2-3 ćwiczenia do domu i musi je wykonywać regularnie, po każdej sesji ćwiczeniowej dziecko powinno mieć zabandażowane stopy, wszystko to po to żeby osiągnąć konkretne efekty.
Im wcześniej wprowadzimy terapię, oczywiście w zależności od wady stopy i stopnia nasilenia, tym lepsze i szybsze efekty można osiągnąć.
Wskazania do skorzystania z tej metody:
- Stopa płasko-koślawa
- Stopa końsko-szpotawa
- Stopa przywiedzeniowa
- Stopa piętowa
- Ograniczenia w obrębie stawów biodrowych